Kanal İstanbul'un temel atma tarihi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu beklenen açıklamayı yaptı. Kanal İstanbul'un temel atma tarihi Haziran ayının sonu olarak belirlendi.

"HAZİRAN AYI SONUNA DOĞRU TEMELİ ATACAĞIZ"

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un temel atma tarihine ilişkin olarak yaptığı açıklamada "Kanal İstanbul'un ihtiyacı da ortada. Bunu biz anlatıyoruz. Lojistik hareketler önümüzdeki on yıllarda 2053'te, 2071'deki dünya lojistik hareketlerinin ne olacağı ortada. Dünya ticaret hacimleri genişliyor. Üretimler Afrika'da kuzeyde güneyde artıyor. Tabii Kanal İstanbul da bunun bir ihtiyacı olarak hem bu lojistik hareketlerinin önünü açmak hem de İstanbul boğazını rahatlatmak ve korumak adına yapmamız gereken projelerden bir tanesi.İlan edildi zaten ilk köprüyle birlikte Haziran ayında temelini atacağız. Haziran ayı sonuna doğru temelini atacağız." sözlerini sarf etti.

YABANCI YATIRIMCININ İLGİSİ BÜYÜK

Muhalefetin görüşlerinin aksine projeye yerel olduğu kadar uluslarası bir ilgi de sözkonusu. Bakan Karaismailoğlu yabancı yatırımcıların ilgisi için "Biz herkese bu projeyi geçtiğimiz her gün anlatıyoruz finans yönünden mühendislik açısından yapım teknolojileri açısından herkes çalışıyor aslında. Bu dünyanın sayılı projelerinden bir tanesi." ifadelerini kullandı.

KANAL İSTANBUL DEPREMİ TETİKLER Mİ?

Bakan ayrıca yeni kanalın depremi tetikleyeceğine yönelik spekülasyonlara ise, "Hem akıllı ulaşım sistemlerine son derece kullanıldığı ve de olası bir İstanbul depremindeki en güvenli yerlerden birisi. Olası bir İstanbul depreminde bir afet yolu olarak kullanılabilecek en güvenli alanlardan bir tanesi. Tamamen onun hesapları yapılarak yapıldı burası. O yüzden en güvenli yerlerden birisi" şeklinde cevap verdi.