İnternetten fitre ödemek caiz mi?

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, tam kapanma sürecinde ihtiyaç sahiplerine fiziki temas imkanı bulunmadığı için fitre veya zekatın internet bankacılığı üzerinden ödenebileceğini belirtti.

DİJİTAL ORTAMDA FİTRE ÖDENEBİLİR

Bozkurt, fitre ve zekat gibi maddi ibadetlerin internet bankacılığı üzerinden de ödenebileceğini aktararak şunları söyledi:

"Kovid-19 nedeniyle birinci derecede akrabamızı dahi göremiyoruz. Dolayısıyla muhtaç insanlara doğrudan ulaşma şansımız daha zordur. Biz, bu süreçte fakirlere telefonla ulaşabiliriz, hesap numaralarını alabiliriz. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden kişinin hesabına fitre bedelini gönderebiliriz. Bu tek bir tuşla mümkün. Tam kapanma sürecinde muhtaçlara bizzat ulaşma imkanlarımız kısıtlı olduğu için fitre veya zekatımızı internet bankacılığı üzerinden yani dijital ortamda kişilerin hesaplarına aktararak uzaktan ödeyebiliriz."

FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Fitrenin birinci derece akrabalara verilemeyeceğini hatırlatan Bozkurt, "Fitre, bir fakirin günlük gıda bedelini ödemektir. Yani bir bakıma beden sadakası olarak da ifade edilir. Fitre, fakir, yoksul, mağdur ve muhtaç insanlara ödenir. Bunlar içerisindeki birinci derece yakınlara verilmez, bizim zaten onlara bakmamız lazım. Bizim zenginliğimiz, birikimimiz onların da birikimi sayılır. Dolayısıyla onlara zekatımızla fitremizle değil, kendi birikimimizle, mallarımızla bakacağız." dedi.

FİTRE NE ZAMAN ÖDENİR?

Bozkurt, fitre ödemesinin bayram sabahı olması gerektiğini söyleyerek, "Fıtır sadakasının bayram sabahından önce de ödenmesi teşvik edilir. Yani, Ramazan'ın ilk gününden itibaren verilebilir. Ramazan'ın son 10 gününe girdik. Eğer vermediysek hala bir an önce vermemiz gerekir. Salgın nedeniyle mağdur olanlara fitre bedelini bir an önce ulaştırmalıyız." ifadelerini kullandı.