FETÖ'ye Afrika'da ağır darbe

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, dün Ümraniye'de FETÖ'nün "gaybubet evi" olarak isimlendirilen hücre evine operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda, FETÖ'nün sözde Afrika yapılanmasının kurucusu ve örgütün üst düzey yöneticisi İbrahim Tatar, gözaltına alındı.

ÖRGÜTSEL DOKÜMAN VE PARA ELE GEÇİRİLDİ

Tatar'ın yakalandığı hücre evinde, 4 cep telefonu, 5 SD kart, 1 flash bellek, çok sayıda yazılı ve dijital örgütsel materyal ele geçirildi.

BANK ASYA'DA HESABI VAR

‘ByLock’ kullanıcısı olduğu tespit edilen Tatar’ın Bank Asya’da hesabının olduğu, örgüte yakın şirketlerde uzun yıllar çalıştığı ortaya çıktı.

2016 YILINDAN BU YANA FİRARİYDİ

2005-2013 yılları arasında FETÖ/PDY terör örgütünün “Demokratik Kongo Cumhuriyeti Ülke İmamlığı” görevini yürüttüğü istihbarat raporlarına da yansıyan Tatar'ın OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen olarak görevliyken meslekten ihraç edildiği, Erzurum 1. Sulh Ceza Hâkimliğince “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan arama ve yakalama kararı bulunduğu ve 2016 yılından bu yana firari olduğu tespit edildi.

KONGO’DA FETÖ’NÜN ŞAFAK OKULLARI’NI KURDU

Tatar'ın Kongo'daki yapılanma sürecini başlattığı ve ülkedeki FETÖ/PDY’ye yakın Şafak Okulları’nı kurup aynı okulun genel müdürlüğünü yaptığı belirlendi.

FETÖ içerisinde sözde “kahraman” olarak anılan Tatar, Fetullah Gülen ile de doğrudan iletişim kurabildiği öğrenildi.

Türkiye’de ve Afrika’da yürüttüğü örgütsel faaliyetlerin emirlerini FETÖ elebaşından aldığı belirlenen İbrahim Tatar’ın, Erzurum’da ‘İl Milli Eğitim Bakanlığı ve Öğretmenler Sorumlusu’ olarak etkinlik gösterdiği, sonrasında “İstanbul’da İl İmamlığı” görevini yürüttüğü öğrenildi.

"HDP'YE OY VERİN" TALİMATI VERDİ

Tatar'ın 17/25 Aralık yargı darbesi süreci sonrasında düzenlediği ev sohbetlerinde “Bu bir savaştır, herkes bu savaşta safını belirleyecek ve katkıda bulunacak, yapılan her şey mubahtır” diyerek, yerel ve genel seçimlerde HDP’ye oy verilmesi talimatını verdiği ortaya çıktı.