Pentagon'dan skandal PKK açıklaması

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD Savunma Bakanlığı'nda (Pentagon) basın toplantısı düzenledi.

"SDG'NİN GELİR KAYNAĞI"

Orgeneral McKenzie, YPG ile Esad rejimi arasında artan çatışmalara ilişkin soruya, "Rejim destekli güçler olarak da ifade ettiğimiz Suriye güçlerinin, SDG'nin gelir kaynağı olarak ilettiği petrol sahalarına baskı yapmaya çalışacağının farkındayız. Orada neler olacağını göreceğiz ancak şu ana kadar o hattı tuttuk ve şu anda acil bir girişim göremiyorum." şeklinde cevap verdi.

"SDG'YE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

YPG/PKK ile Esad güçleri arasında Kamışlı'da yaşanan çatışmalara değinen McKenzie, "Bu çatışmaları azaltmak için elimizden gelen yardımı yapacağız." dedi.

Esad rejiminin son zamanlarda bölgede faaliyetlerini artırdığını belirten McKenzie, "Oradan gideceklerini sanmıyorum ve özellikle de rejim destekli güçler doğuya baskı yapıyor. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda orada (gerilim) de artabilir. Her seviyede buna mukabele etmek için hazır olacağız. Tabi yapabilirsek öncelikli olarak diplomatik seviyede ya da konuşarak buna karşılık vermeyi tercih ederiz ama SDG ortaklarımıza destek vermeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.