İtalya'yı Erdoğan korkusu sardı

İtalya'nın Inside Over gazetesi Türkiye'nin 2002 yılından itibaren başlayan ve günümüzde büyük bir ivme kazanan Afrika ilişkilerini ele aldı. Makalede, Türkiye'nin etki alanını "Osmanlılar yeniden kıtaya girdi" sözleriyle aktaran gazeteye göre Türkiye, Avrupa ülkelerini bölgede pasifize etmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın göreve gelir gelmez vizyon edindiği işlerden biri de Türkiye'nin Afrika kıtası ile olan münasebeti. Erdoğan, Afrika ilişkilerine tüm hükümetlerden çok daha fazla önem atfettiğini attığı adımlarla her fırsatta göstermiş durumda. Öyle ki, 2002'de 12 olan büyükelçilik sayımız 2019 bitiminde 42'ye yükseldi. Türkiye hem tarihi ve coğrafi bağları nedeniyle hemde gelecekte barındırdığı büyük ekonomik imkanlar sebebiyle Afrika ile özel olarak ilgileniyor.

İtalya'da yayın yapan Inside Over gazetesi internet sitesinden Türkiye-Afrika ilişkilerine dair bir makale yayınladı. Türkiye'nin Afrika politikasını "Afrika sorunlarına Afrika çözümleri" sözleriyle anlatan gazete, Ankara'nın bölgede gittikçe artan nüfuzunu "Osmanlılar yeniden kıtaya girdi" sözleriyle duyurdu.

"TÜRKİYE'NİN DİNAMİZMİ"

Erdoğan'ın rotasını çizdiği dış politikayla beraber Türkiye'nin "Françafrique" olarak adlandırılan Fransa'nın Sahra altı Afrika'daki eski kolonileri üzerindeki nüfuz bölgesine ulaştığı aktarıldı.

Geçmişte kolonileri olan Somali'nin İtalya ile kaderlerinin ayrıldığı belirtilerek bunun nedenlerinden birinin de Türkiye'nin dinamizmi" olduğunu vurgulandı.

Makelede, Somali'yle ilgili olarak"Türkiye, pekiştirilmiş ve önceden var olan İtalyan kalesine karşı kendine yer açmayı inanılmaz bir şekilde başardı." yazıldı.

İTALYANLARIN GÖZÜ SOMALİ'DE

Türkiye'nin kıtada 2011 yılı itibariyle yatırımlarını giderek ve dikkat çekici oranda arttırdığı, Somali'nin başkenti Mogadişu'daki Havalimanı işletmeciliğinin Türk şirketlerde olduğu aktarıldı.

2017'de Mogadişu'da TURKSOM Askeri Eğitim Üssü'nün açıldığı hatırlatılarak, "400 hektarlık bir alanı kaplayan, asker ve öğrenciler dahil bin kişilik bir yapı." denildi.

Somali'deki askeri üssün Türkiye'nin yurt dışındaki askeri üslerinden en büyüğü olduğu vurgulandı.