Azerbaycan'dan İsrail için teklif

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, CNN TÜRK yayınına konuk oldu.

Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak değerlendirmesini, ABD tarafından yapılan sert ve tarihi yanlışlık olarak değerlendiren Hacıyev, alınan kararın tarihin siyasi amaçlar için kullanılmasından başka bir şey olmadığını bunun hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini belirtti.

100 yıl önceki sahte bir tarihe bakmaktansa günümüze bakmanın daha doğru olacağını söyleyen Hikmet Hacıyev, “Türklerin şanlı tarihinde kimseye karşı böyle bir tavrı olmamıştır” dedi.

Hacıyev ayrıca, Hocalı Katliamı'na ABD Kongresi ya da yetkililerinin dikkat etmediklerine vurgu yaptı. 

"ERMENİSTAN'I GERİYE ATMIŞ BİR ADIMDIR"

Ermeni diasporasının yanlış yaptığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Yardımcısı, sözlerine şöyle devam etti:

"Burada maksat tarihi siyasete alet olarak kullanmaktır. Kardeş Türkiye’ye karşı bir baskı unsuru oluşturmaktır. Ama buradaki en büyük yanlış Ermeni diasporası yapmaktadır. Onlar geleceğe bakmak yerine geçmişin esiri olmuşlardır. Kafkas Bölgesi’nde belki de sınırların açılması ve yeni iletişim projelerinin hayata geçirilmesi gibi konuların konuşulduğu noktada böyle bir kararın kabul edilmesi Ermenistan’ı yine geriye atmış bir adımdır".

TÜRKİYE-İSRAİL ARASINDA ARABULUCULUK TEKLİFİ

Türkiye'nin işbirliğiyle Azerbaycan gazını Akdeniz pazarına çıkardıklarını söyleyen Hacıyev, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilime değindi. Arabulucuk ihtiyacı olursa Azerbaycan’ın bu konuda rol alabileceğini söyleyen Hikmet Hacıyev, eğer Türkiye ve İsrail tarafından böyle bir niyet olursa Azerbaycan’ın da destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.