Almanya'da darbe planı kâbusu

Fransa'da bir grup generalin Macron hükümetine karşı yayınladığı e-muhtıradan sonra ikinci bir darbe krizi Almanya'da yaşanıyor. Almanya'da 13 bin emekli ve eski askerin sosyal medya uygulaması Telegram üzerinden Merkel hükümetine karşı Berlin'de bir darbe planı yaptığı ortaya çıktı.

BERLİN'DE DARBE PLANI

Der Tagesspiegel gazetesinde yazılan ve güvenlik güçlerince doğrulanan habere göre, kendilerine "Emekli ve Eski Askerler Grubu" adını veren 13 bin emekli ve eski asker, Merkel hükümetinin aldığı karantina kararlarını eleştiren veya pandeminin varlığını yok sayan hareketin içine sızmayı ve Berlin'de düzenlenen gösterilerde olay çıkartıp, devlet kurumlarına yönelik saldırılar düzenlenme planları doğrultusunda birbirleriyle iletişim kuruyor.

GRUBUN ÜYELERİ

Güvenlik yetkilileri, bu gruba eski askerler dışında, "Reichbürger" olarak bilinen, Almanya’nın 1937 yılındaki sınırlarını yeniden kurmayı amaç edinmiş monarşist-aşırı sağcı grupla ilişkili kişilerin de üye olduğunu onayladı. Grupta emekli askerlerin yanı sıra, 1990'da dağıtılan eski Doğu Alman Ordusu'nda (NVA) görev almış pek çok askerin de etkin olduğu belirlendi.

HOLLANDA'DAN ESİNLENDİLER

Grubun yazışmalarını analiz eden uzmanlara göre, üyeler Hollanda'daki oluşumu kendilerine örnek alıyorlar. Hollanda'da geçtiğimiz Ocak ayında salgın önlemlerine karşı düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda birçok yağma olayı yaşanmış ve göstericilerle polis çatışmıştı. Hollanda hükümeti, bazı emekli asker ve polislerin sosyal medya üzerinden organize olarak gösterilere katıldığını, göstericilerin gözaltına alınmasını engellemek için polisle göstericiler arasına girdiklerini belirtmişti.

"BU HÜKÜMETİ DEVİRMEMİZ GEREKİYOR"

Grubu kuran emekli askerlerin gruptaki diğer kişilere "Asker olarak vazife yemini ederken, Alman halkını koruyacağımıza ant içtik. Halkımızın şimdi bize ihtiyacı var. Bu hükümeti devirmemiz gerekiyor" şeklinde bir mesaj gönderdiği, bir diğer grup yöneticisinin ise "Savaşa gitmiyoruz. Savaşın tam ortasındayız" şeklinde mesaj yazdığı saptandı.

Bir diğer üye mesajında, 2. Dünya Savaşı'ndaki Stalingrad Muhaberesi'ne atıfta bulunarak, "Başkenti kuşatma çemberi altına alarak sonuna kadar savaşmamız gerekiyor" diyen kişinin aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) Brandenburg Eyalet Parlamentosu milletvekili Daniel Freiher von Lützow olduğu ortaya çıktı. Lützow'un gruptaki yazılarında salgın tedbirlerine karşı eylem ve gösterilerin "merkezi şekilde düzenlenmesini ve tek bir birlik olarak mücadele ve hareket edilmesini" önerdiği öğrenildi.