ABD'den İsrail'i kızdıracak İran adımı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD ile İran'ın devam eden Viyana görüşmelerinden çıkan ilk sonucu açıkladı. Arakçi, ABD’nin İran'a yönelik enerji, banka ve limanlar için uyguladığı yaptırımları kaldırdığını söyledi.

Arakçi, Viyana’da 4+1 ülkeleri ile İran arasında süren nükleer anlaşmaya geri dönüş toplantılarıyla ilgili olarak İran devlet televizyonuna açıklamalar yaptı.Tüm yaptırımların kaldırılması amacıyla yapılan görüşmelerde olumlu gelişmeler yaşandığını aktaran Arakçi, kaldırılacak yaptırımların neler olacağıyla ilgili anlaşmaya varıldığını belirtti.

Bakan Yardımcısı, ABD ile enerji, banka ve limanlara yönelik uyguladığı yaptırımların kaldırılması konusunda anlaşmaya vardığını söyleyerek, “Yaptırım listesinde olan isim ve kurumlara yönelik yaptırımların kaldırılmasında ortak bir sonuca vardık. Bu kurum ve isimlerin hangileri olacağı konusunda ise görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Müzakerelerde tartışmalı konuların olup olmadığıyla ilgili soruya ise anlaşamadıkları konuların belirginleştiğini söyleyen Arakçi, “Görüşmeler artık daha olgunlaştı. Metin üzerine yoğunlaştık. Ortak birçok konumuz da var ama ne zaman kesin bir sonuca varacağımızı söylemek zor” cevabını verdi.